Organizator:

I dzień seminarium Subcontracting Meetings

Podziel się

Pierwszy dzień Subcontracting Meetings dobiegł końca. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z naszymi partnerami i wymienić doświadczenia na temat polskiego eksportu.

 

Skuteczna kooperacja i budowanie przewag konkurencyjnych na rynkach międzynarodowych w oparciu o rozwiązania klastrowe. Dobre polskie praktyki - to temat pierwszej części seminarium Subcontracting Meetings, które odbyło się 1 września w ramach Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting. 

W panelu dyskusyjnym udział wzięli eksperci reprezentujący ważne dla polskiego przemysłu instytucje: 

  • Sebastian Rynkewicz Klaster Obróbki Metali,
  • Mariusz Citkowski, Instytut Zarządzania Uniwersytet w Białymstoku,
  • Joanna Gąbka, Klaster Innowacyjnych Technologii w Wytwarzaniu CINNOMATECH 
  • Robert Kroplewski Fundacja Przemysłu Przyszłości,
  • Maciej Monkosa, Economic Development Agency Brandenburg 
  • Janusz Poulakowski Klaster Obróbki Metali.

- Obserwacja klastrów kluczowych pokazuje, że dochodzi do wzrostu zaufania, do realizacji realnych potrzeb i do wymiany tzw. wiedzy cichej. Jako osoba zaproszona do współpracy z Klastrem Obróbki Metali w grupie zaawansowanej mogę potwierdzić, że grupa 10 przedsiębiorców w trakcie pandemii w cyklu dwutygodniowym dzieliła się swoimi doświadczeniami jak zorganizować proces produkcji przy 600 osobowej załodze. Jakie bramki bezpieczeństwa na jakim etapie postawić, aby nie doprowadzić do przestojów w produkcji - podkreślał Mariusz Citkowski z Instytutu Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku

Uczestnicy pierwszego dnia seminarium z pewnością wyszli z niego z przekonaniem, że współpraca z Klastrami Kluczowymi daje nie tylko poczucie wspólnoty z członkami stowarzyszonymi, ale także poczucie bezpieczeństwa oraz oparcia na doświadczeniu Klastra i jego członków. 

 

2 września o godz. 10:00 rozpocznie się druga część seminarium. W programie aż 6 prezentacji i wystąpień na temat międzynarodowej kooperacji tworzenia nowych technologii materiałów kompozytowych i najważniejszych zasad skutecznego rozwoju eksportu. 

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Klastrem Obróbki Metali – Klastrem Kluczowym, Klastrem Innowacyjnych Technologii w Przetwarzaniu Cinnomatech, a wśród prelegentów znajdują się m.in. przedstawiciele Sieci Badawczej-Łukasiewicz – Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, Technische Universität Dresden, Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej czy Instytutu Badawczo Rozwojowego INOTEC.